Close
123, New Lenox Chicago Chicago, IL 60606
1.800.123.4567

Doğal güzellikleriyle her yıl çok sayıda turisti çeken Marmaris, özellikle koylarıyla beğeni topluyor. El değmemiş doğası ve pırıl pırıl sularıyla bu koylar, dinlenmek için en ideal yerler. Marmaris’e yolu düşenler bu koyları mutlaka ziyaret etmeliler. Buradan hareketle, Marmaris’in mutlaka görülmesi gereken 6 koyu hakkında bilgi sahibi olmak gerekli.

Çiflik

Marmaris Çiftlik Koyu

Çiftlik koyu Marmaris denilince akıllara ilk gelen koylar arasında yer alıyor. Marmaris’in Güneybatı yakasında bulunan koya Söğüt’yen Bayır Güzergahına doğru ilerlenerek varılıyor. Çiftlik bölgesi olarak adlandırılan bu mekanın denizle buluştuğu yerde koy, gözlerinizin önüne seriliyor.

Koyun en önemli özelliği çam ve zeytin ağaçlarıyla çevrelenmiş olması. Bu sayede maviyi ve yeşili bir arada görmek mümkündür. Koyun masmavi ve temiz sularında yüzebilir, çevresinde piknik yapabilirsiniz. Koyun plajında oldukça temiz ve büyük taneli kumlar var. Marmaris’in genelinde bu tür kumlara sahip plajlar çok fazla yok. Bu nedenle özellikle tercih ediliyor. Koya mavi yolculuk ile gitmek isteyenler, hemen her gün düzenlenen tekne turlarına katılabilirler.

Gebekilise

Gebe Kilisi Koyu

Çiftlik bölgesinden hemen sonra varılan Gebekilise koyu da Marmarisin doğal güzelliklerinden bir diğeridir. İnceburun Yarımadası üzerinde bulunan koya sandalla bile kolayca ulaşmak mümkündür. Plajın çakıllı bir yapısı vardır. Giriş kısmında su hayli derindir. Ancak plaj kısmına yaklaşıldıkça derinlik azalır ve kumlu bir yapı meydana çıkar. Bu durum derin sularda yüzmek istemeyenler için idealdir.

Gebekilise koyunun çevresinde zeytin ağaçları mevcuttur. Ve üst kısımlarda doğu Roma İmparatorluğundan kalan harabeler yer almaktadır. Bu sayede hem doğa hem de tarihi güzellikleri aynı anda keşfe çıkabilirsiniz.

Kız Kumu Orhaniye

Orhaniye Kız Kumu

Marmaris için ünlü bir bölge olan Orhaniye Kız Kumu, ziyaretçilerin uğrak mekanlarından biridir. Marmaris’in 30 kilometre güneybatısında yer almaktadır. Oldukça sığ ve temiz bir plaja sahiptir. Hatta denizin belli bir noktasına kadar yürüyerek gitmek mümkündür. Burada yer alan düzlük, koyun ortasına kadar varmaktadır. Koyun bu düzlüğünün bir de efsanesi vardır.

Efsane, Bybassos Kralının kızı hakkındadır. Prenses korsanlara yakalanır. Kaçabilmek için yüzmesi gerekir ama yüzme bilmez. Eteğine doldurduğu kumları denize saçarak yürümeye çalışır. Prensesin attığı kumlar, bu düzlüğü oluşturur. Bu nedenle bölgenin adı, Kız Kumu olarak kalır. Koyun çevresinde Bybassos krallığından kalma kalıntıları da ziyaret edebilirsiniz.

Bördübet

Bördübet Marmaris

Marmaris’te mutlaka görülmesi gereken başka bir koy da Bördübet Koyudur. Bu koy, özel bir koruma alanı olarak belirlenmiştir. İçerisinde herhangi bir tesis bulunmamaktadır. Bu durum, tamamen doğanın dinginliğinde baş başa zaman geçirme fırsatı sunar. Özellikle kalabalıktan, gürültüden hoşlanmayan kimseler için mükemmel bir alandır.

Akdeniz’in maviliklerini ve ormanların yeşilliğini görebileceğiniz koy, çok temiz sulara sahiptir. Bölgenin en çok ziyaret edilen koylarından biri olma özelliği taşımaktadır. Koya ulaşım için tekne turlarını tercih edebilirsiniz.

Selimiye

Selimiye Köyü Marmaris

Bozburun bölgesinden sonra gelen Selimiye koyu da Marmaris’in sevilen bölgelerinden biridir. Marmaris ziyaretlerinde kesinlikle görülmesi gereken bir mekan olarak kabul görür. Koyun karşısında yer alan ada, koya hayli yakındır. Hatta yüzmeyi sevenler adaya yüzerek çıkabilmektedir. Tertemiz sulara sahip olan koyda yapılabilecek en iyi aktivite elbette yüzmektir. Fakat bunun yanı sıra koyun çevresinde yürüyebilir veya piknik yapabilirsiniz.

Selimiye koyunda genel olarak bir sakinlik hakimdir. Gürültüden ve kalabalıktan uzak olan bu bölge sessizliği sevenleri tercihleri arasındadır. Bölgeye düzenlenen mavi turlar sayesinde bu koyu görebilirsiniz. Bölgenin sürekli ılıman iklimde olmasıyla, koya yılın hemen her vaktinde çeşitli gezintiler düzenlenmektedir.

Amos

Amos Koyu Marmaris

Antik bir kent olan Amos, koyuyla da dillere destan bir güzelliği yansıtmaktadır. Koy, Marmaris’in Kumlubük bölgesi ile Turunç arasında bulunur. Marmaris’in en bakir koylarından biri olarak tanımlanmaktadır.

Plaj, yumuşak kumlardan oluşmaktadır. Ve en önemli özelliği de eşsiz güzellikteki çakıl taşlarına sahip olmasıdır. Burayı ziyaret eden kimseler, bu çakıl taşlarından toplayıp denizde yüzerek terapi gibi bir gün geçirebilirler. Çakıl taşları, bu koyun en önemli hatırası olarak kabul edilir.

Bölgede yer alan plaj, tamamen ücretsizdir. Bu sebeple hayli ziyaretçi almaktadır. Ancak sessizliği ve doğanın keyfini çıkarmak isteyenler genellikle sabah saatlerinde ziyaret etmelidir. Bu saatlerde hem deniz hem de ortam ziyaretçiler tarafında çok daha mükemmel bulunmaktadır.

Add Comment